Αποτελέσματα Αναζήτησης
Kronika (řecky chronos – čas, chronika – dějepisné knihy) je literární žánr vzniklý ve středověku, jedná se přitom o jeden z nejdůležitějších narativních historiografických pramenů.
- Kosmova kronika
Kosmova kronika (latinsky Chronica Boemorum, v přesném...
- Kosmova kronika
Kosmova kronika (latinsky Chronica Boemorum, v přesném překladu Kronika Čechů) je nejstarší česká kronika, tj. kronika týkající se dějin Čechů. Původní text byl napsán latinsky a jeho autorem byl Kosmas, děkan pražské svatovítské kapituly. Kroniku sepsal pravděpodobně v letech 1119 až 1125.
Dalimilova kronika (přesněji Kronika tak řečeného Dalimila) je nejstarší česky psaná veršovaná kronika, jedno ze stěžejních děl českého písemnictví. Pochází z počátku 14. století, záznamy končí rokem 1314, respektive s dodatky (nejspíše jiného autora) jsou dovedeny až do roku 1325.
Kronika ( řecky chronos – čas, chronika – dějepisné knihy) je literární žánr vzniklý ve středověku, jedná se přitom o jeden z nejdůležitějších narativních historiografických pramenů.
Literární žánr: kronika – chronologický sled dějin; Nejznámějším (a jediným známým) dílem Kosmase je Kronika česká. Jedná se o první kroniku, která vznikla pouze z lokálních potřeb, ale je považována za dějiny celého národa. Dílo vznikalo od roku 1119 a je vedeno od pravěku až do Kosmasovy smrti.
Zbraslavská kronika (latinsky Chronicon Aulae regiae) je latinsky psaná kronika, která vznikala v rozmezí let 1305–39 v cisterciáckém klášteře na Zbraslavi, založeném roku 1292 králem Václavem II. Autory tohoto monumentálního díla jsou dva zbraslavští opaté česko-německého původu: Ota Durynský a Petr Žitavský.
Kosmas a jeho kronika. Poznejte nejvzdělanějšího Čecha své doby. Přesuňme se do 12. století a seznamme se s pražským knězem, který se zapsal do historie jako autor kroniky. Zachytil v ní pověsti, které mu údajně vyprávěli starci, např. pověst O příchodu praotce Čecha na horu Říp nebo O dívčí válce.