Αποτελέσματα Αναζήτησης
Da biste stekli bolje razumevanje glagola i njihove upotrebe, preporučujem proučavanje gramatike srpskog jezika ili rad s nastavnikom srpskog jezika. Preporučujemo da pročitate i ove zanimljive članke:
Svi glagoli u srpskom jeziku završavaju se na -ti ili -ći. Promena glagola po gramatičkim kategorijama naziva se konjugacija. Kategorije glagola su: 7. glagolski rod (prelaznost glagolske radnje). Glagolski vid označava trajanje radnje, stanja ili zbivanja. Tako se glagoli dele na sledeće grupe:
Ova knjiga ima za cilj dausažetom, a ipak iscrpnom vidu pruži neophodne podatke o fonetici, morfologiji, tvorhi reči i sintaksi srpskog jezika. Poslednjih decenija dobili smo nekoliko dobrih udžbenika srpskog (srpskohrvat- skog) jezika za strance, ali se u njima gramatičko gradi- vo nužno izlaže u delovima i postupno, dok više prostora
Презент је прост и личан глаголски облик који означава радњу, стање или збивање који се одвијају у садашњости. Спада у глаголска времена и другачије се назива садашње време. Гради се од презентске основе, која се добија одбијањем личног наставка -мо у 1. лицу множине презента, и следећих наставака: 1. 2. 3.
U srpskom jeziku postoji četrnaest glagolskih oblika, koji se prema načinu građenja dele na proste i složene, a prema tome da li razlikuju lica na nelične i lične. Prosti glagolski oblici se sastoje od jedne reči i ne sadrže pomoćni glagol, dok se složeni sastoje od dveju ili više reči i sadrže pomoćni glagol.
Bilo koja gramatika srpskog jezika za osnovnu školu daće Vam definiciju: Lični glagolski oblici su podeljeni na vremena i načine. Glagolskim načinima se iskazuju zapovesti, molbe zabrane (imperativ), mogućnost vršenja radnje, želja, pretpostavka da će se radnja dogoditi (potencijal, futur II)
Osim toga, gramatika je i skup pravila o jezičkim jedinicama (o glasovima, o oblicima, o rečima, o rečenicama i njihovim delovima), pa nas uči i pravilnosti jezika, što je čini i normativnim spisom.